Zwrot kosztów wyjazdów dla pracownika z podatkiem czy bez
Pracownicy nierzadko otrzymują od pracodawcy zwrot dodatkowych kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Od okoliczności sprawy zależy, czy otrzymane kwoty będą przychodem ze stosunku pracy.
Jak stanowi art. 12 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
∑ wynagrodzenia zasadnicze,
∑ wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
∑ różnego rodzaju dodatki,
∑ nagrody,
∑ ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
∑ świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
∑ wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W art. 21 ust. 16 i 19 ustawa o PIT przewiduje zwolnienie z opodatkowania dla niektórych rodzajów świadczeń pracowniczych, w szczególności diet i innych należności za czas podróży służbowej (w tym kosztów noclegu, wyżywienia, dojazdów) do wysokości określonej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, a także kosztów zakwaterowania pracowników do kwoty nieprzekraczającej 500 zł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta